Moelooja: loomad peaksid jääma loomadeks ja nende karva ei peaks kasutama oma kasuks

Moelooja: loomad peaksid jääma loomadeks ja nende karva ei peaks kasutama oma kasuks

Juba 60 Eesti moeloojat ja kauplust on liitunud rahvusvahelise programmiga “Fur Free Retailer”, mida Eestis esindab Loomus. Sügisel andis lubaduse karusnahka mitte kasutada ka moebränd relax baby be cool, mille loovjuht Liis Boode tutvustas karusanahavaba moodi podcasti Loomade Hääl saatejuhile Sven Paulusele.

Palun rääkige pisut oma ettevõttest. Mida kujutab endast relax baby be cool ja millega te tegelete?

relax baby be cool sai alguse täitsa juhuslikult. Kuna mu mõlemad vanemad on ajalooliselt tegelenud riideäriga ja lasterõivastega, siis tahtsin ise sellest kõigest väga eemale hoida. Ma olen hästi palju reisinud ja reisides sattusin täiesti juhuslikult ühtede kangaste peale Indoneesias. Tegu oli batika kangaga ja sealt sai see kõik alguse. Sealt sain oma esimesed kangad, sest müüja oli väga hea ja müüs maha mulle selle loo, mis tuleb kaasa koos batika kangastega. Mind köitsid ka kultuur, ajalugu, kõik need jutud ja need müüdid, mis on sinna kanga sisse põimitud.

Kui jõudsin kümne esimese kangaga tagasi, ütlesin emale: “Davai, nüüd läheb asjaks!”. Nii see alguse saigi. Mu ema on tegelenud tegelikult produktsioonijuhina suures lasterõivastevabrikus. Temal oli vaba aega ja mul olid kangad. Me mõtlesime, et proovime. Tahtsime hoida elus seda kultuuri ja ajalugu, mis käib nende kangastega koos. Tegime oma esimesed särgid ja ega me ausalt öeldes ei oodanud, et see asi nii hästi läheb. Esimese kahe aastaga oli meil Eestis oma stuudio püsti ja sealt me hakkasime ka neid riideid müüma.

Te ei kasuta oma toodetes karusnahka. Mis innustas teid liituma karusnahavaba programmiga “Fur Free Retailer”?

Ausalt öeldes meie lemmikloomad. Meil on alati olnud lemmikloomad ja me ei kujuta ette, et sellise asjaga tegeletakse. Me ei poolda, osta ega tooda seda. Ma arvan, et see on lihtsalt julm, kui keegi midagi sellist teeb. Loomad on loomad ja meil on nii palju muid võimalusi kasutada igasugused variante, tooteid ja toormaterjali. Ma arvan, et see peaks olema kõige viimane väljund, mida tuua rõivatööstusesse.

Mida rohkem meid karusnahavaba programmiga liitub, seda parem, sest seda suurem on võimalus, et saame lahti sellest kohutavast tööstusest. Ma arvan, et seda tööstust ei peaks üldse olema. On ka muid võimalusi – tänapäeval tehakse nii head võltsnahka ja võltskarva, mida saab kasutada. Loomad peaksid jääma loomadeks ja nende karva ei peaks kasutama oma kasuks.

Kuidas teile paistab, millises suunas moemaailm hetkel liigub? Kas karusnahavaba mood on tulevikus võimalik?

Kindlasti on, ma loodan. Eks see liikumine on keeruline ja on vaja aega. Suuri moetegijaid on nii palju ja nendega risti vastu ujuda on suhteliselt keeruline. Mingis mõttes sa pead nendega koos ujuma, et üldse selles valdkonnas läbi lüüa. Aga ma arvan, et me peaks liikuma sinnapoole, et me ei tooda karusnahka enam ega kasuta seda, sest kliendid ja tarbijaid ikkagi tahavad teada ja on nii palju intelligentsemad sellest, kust nende lõpptoode tuleb ja mida selleks kasutatakse.

Praeguseks on karusnahavaba olemine juba selline moeasi. Karusnahka ei kasutata, kuna nii on popp ja moodne. Aga ma arvan, et selle taga on suurem tähendus ja inimesed ikkagi mõtlevad, mida nad endale selga panevad, mida nad ostavad ja mida nad oma rahaga toetavad.

Kui me vaatame kogu loomade õiguste temaatikat, siis millised nähtused teile isiklikult kõige enam muret teevad?

Karusnahk tuleks välja juurida, seda ei peaks olema. Päris vegan ma ei ole ja vahel söön oma seatüki ära, aga me peaks olema ikkagi teadlikumad, kust meie toode tuleb ja kust ta läbi on käinud. See ei ole nii keeruline. Ma saan aru, et praegu on kiirmood, aga meil on ka nii palju tegijad ja loojaid, kelle toormaterjali tulek on nii selge ja läbipaistev, et peaks olema lihtne leida riideid ja ükskõik mis tarbeesemeid, mis on tulnud loomulikul teel, mitte kasutades elavaid hingi.

Kuula intervjuud ja kogu saadet SIIN.

Mida meie brändid arvavad